25 Mayıs 2024 Cumartesi

XperiFirm Nasıl Kullanılır?

XperiFirm Nasıl Kullanılır ve Flash tool ile nasıl rom paketlemesi yapılır ?

XperiFirm, Sony marka telefonlar için rom indirme aracıdır. İndirdiğiniz rom dosyasını flashtool ile paketlemeniz gerekmektedir.

XperiFirm ile güncel yada eski tüm sürümleri indirebilirsiniz. İndirilen rom dosyalarının kaynağı Sony olduğu için güvenlidir ve rahatlıkla yükleme yapabilirsiniz. Bu paylaştığımız konu da Sony C5 ultra modeline ait rom dosyasını indirdik, flashtool ile paketleyip yine flash tool ile telefona yüklemesini yaptık.

Programın arayüzü çok basit. Aşağıdaki görselde gördüğümüz gibi sol tarafta telefon modelleri var. Telefon modelini seçtikten sonra orta kısımda ilgili telefonun romunun hangi ülke için olduğu ve versiyonu var. İndirmek istediğiniz sürümü seçtikten sonra hemen sağ tarafta ” Available Firmware” yazan yerin altında romun versiyonu  gelicek ve oraya tıklayarak indirmeye başlayabilirsiniz.

xperifirm

İndirdiğiniz dosyaları flashtool ile yüklenebilir dosya haline getirmek için paketliyoruz. Flashtool programını açın. Üstteki seçeneklerden Tools – Bundles – Create bölümünü açın.

flash-tool-create-sin

Open source folder yazan yerin sağındaki üç noktaya tıklayın ve indirdiğiniz dosyaların klasörünü gösterin. Klasörü gösterdikten sonra ” folder list ” bölümünde “sin” uzantılı rom dosyaları gelecektir.

Device bölümünün yandaki boşluğuna çift tıkladığınız zaman yeni bir pencerede ” device selector”  açılacak. Yükleme yapmak istediğiniz modeli  ve alt modelini seçin. Branding kısmına ülke operator bilgilerini, versiyon kısmına indirdiğiniz versiyon numarasını yazın.

flash-tool-bundler

İlgili tüm satırları doldurduktan sonra ” folder list ” bölümündeki tüm dosyaları seçin ve ortada olan butonlardan sağ tarafı gösteren buton ile ” firmware content ” kısmına taşıyın ve create butonu ile paketleme işlemini başlatın.

flash-tool-paketleme

Derleme işlemi bittikten sonra, paketlenen dosya  “C:\Users\kullanıcılar\.flashTool\firmwares” klasöründe “ftf” formatında göreceksiniz.

Sıradaki işlem flash tool programı ile oluşturduğunuz rom dosyasını telefona yüklemek var. Flashtool ana menüden yıldırım butonuna tıklayın. Açılan pencedere rom dosyasını göreceksiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi seçin.  Flash butonu ile rom yükleme işlemini başlatın.

flash-tool-rom

Rom Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Flash butonuna bastıktan sonra  bir süre bekleyin. Programda yeni bir pencere açılır ve download moda nasıl alacağınızı anlatan bilgilendirme ekranı gelecek. Telefonu kapatın. Ses kısma tuşuna basılı tutarken usb kablosunu telefon takın. Program telefonu algılayacak ve rom yüklemesine başlayacak.

Görselde olduğunu gibi rom dosyasını flashlamaya başladı. Bu işlem biraz zaman alır. Bitene kadar telefon ile bilgisayar bağlantısını kesmeyin.

flasht-tool-flashing

Yükleme bittikten sonra, telefonun açılması  biraz zaman alır. Telefon açıldıktan sonra kurulum ekranı gelir, kurulum ekranını tamamladıktan sonra telefonu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Rom Yükleme ile İlgili Notlar

Yükleme sonrası telefonın hafızası formatlanır ve eski kullanıcı bilgileri silinir. Kurulum ekranında eski google bilgilerinin girilmesi istenebilir. Mail ve şifresini biliyor olmanız gerekiyor. Aksi halde kurulum ekranı tamamlanmaz telefon frp kilidi açmanız gerekiyor. Bu işlem ayrır bir işlem olduğu için bu konuda nasıl açılacağını gösteremiyorum.

Yapılan tüm işlemlerden işlemi yapan son kullanıcu sorumludur. Rom indirmeye başlamadan önce mutlaka telefonun tam modelini bilin. Benim yüklediğim model C5 ultra ama alt model kodu E5553. Ülke ve bölgeye göre model numarası değişiklik gösterir. Buna dikkat edin.

XperiFirm tool programını buradan indirebilirsiniz.

 


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads