12 Nisan 2024 Cuma

Xiaomi Telefonlar Edl Moduna Nasıl Alınır?

EDL Mode Neden Gerekli?

Xiaomi firması güvenlik sistemini artırmak için gerekçeli bir şekilde bootloader’ı  kilidini fabrika çıkışlı olarak kitledi. Tabi ki tüm cihazlar değil, sadece en son cihazlar. Bu etki sayesinde artık cihazı fastboot modunda rom veya twrp gibi üçüncü parti yazılımları yükleyemiyoruz.

Xiaomi telefonlara rom yüklemek için bir başka işlem de EDL Modu’dur. Ancak hala EDL moduna nasıl bir cihaz alacağınızı anlamayan çok sayıda Xiaomi kullanıcısı vardır. Sebebi, EDL Moduna girmek, Fastboot’a gitmekten çok daha karmaşıktır. Bazen özel aletlere ihtiyaç duyulur.

EDL Mode nedir?

EDL Modu, Acil İndirme Modu anlamına gelir. Akıllı Telefonunuzda bu akıllı telefona daha yüksek düzeyde erişim sağlayan özel moddur. EDl mode ile Bootloader’ın kilidini açabililir(son çıkan modellerin bootloader kilidini açamayabilirsiniz) , Stok rom yükleyebilir, logo da kalan cihazlara rom yükleyebilirsiniz.

Başlamadan Önce İhtiyacımız Olan Şeyler: Öncelikle Xiaomi cihazlarınızın USB sürücüsünü kurun. Usb hata ayıklamasını etkinleştirin. ADB ve Fastboot USB sürücülerini kurun. Bu kılavuz yalnızca Xiaomi ve Qualcomm Chipset kullanan akıllı telefonlar için geçerlidir.

Xiaomi’yi EDL Moduna Nasıl boot ederiz?

1.ADB yöntemiyle EDL moduna alma

1. PC/Dizüstü Bilgisayarınıza ADB Sürücülerini İndirin ve Kurun.
2. Xiaomi Mobil cihazınızda USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin.
3. Windows PC/Dizüstü Bilgisayarda Komut İstemi’ni açın.
4. Xiaomi Mobil cihazınızı USB Kablosu kullanarak PC/Dizüstü Bilgisayara bağlayın.
5. Akıllı telefonun bağlı olup olmadığını kontrol etmek için aşağıda verilen komutu yazın.

adb device

6. Şimdi, eğer akıllı telefonu gösteriyorsa, cihazınızı EDL Moduna (Acil İndirme Modu) başlatmak için aşağıdaki komutu kullanın.

adb reboot edl

7. İşte bu!!! Şimdi Xiaomi Redmi’niz edl modunda açılıyor.

Not: Adb komutlarıyla edl moduna almak için, telefonun bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Bu video size yardımcı olabilir.

2.Test Point yöntemiyle EDL moduna alma

Bu işlem için telefonun arka kapağını açmalısınız. Arka kapağı açmak biraz tecrübe gerektirir. Arka kapağı açıp vidaları söktükten sonra ana karta ulaşın. Aşağıdaki görsel test point için örnektir.

xiaomi-test-point
xiaomi-test-point

Her modelin test point noktaları farklıdır. Test point yapmadan önce sizin telefonun modeline göre test point noktalarını araştırabilirsiniz.

Test point ile edl moduna geçmek için;

  1. Telefonu kapatın
  2. Test point noktalarına cımbız gibi bir yardımcı aletle ile dokunun ve aynı anda usb kablosunu takın.

Tüm işlemler bukadar. Xiaomi telefonun artık Qualcomm 9008 edl modunda. Edl modundan çıkmak için pilin bağlantısını kesmeniz yeterli.

Edl modunda işlem yapmak bilgi ve tecrübe gerektirir. Yapacağınız işlemlerin geri dönüşü olmayabilir. Sorumluluk son kullanıcaya aittir.

 

 


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads