23 Mayıs 2024 Perşembe

Xiaomi Mi 9T QCN (Davinci) 4G Fix

Xiaomi Mi 9T QCN Nasıl Yüklenir?

QCN Nedir?

QCN, Qualcomm işlemcili cihazların imei ve şebeke bilgilerinin toplandığı bölümdür. Kullanılan cihaz, ilk açılışta şebeke ile ilgili ayarlar da bu bölümdeki bilgileri referans alır.
İmei ve meid numarası, şebeke kalibrasyon değerleri gibi bilgiler qcn içerisinde yer alır.

QCN sorunu olan cihazlar da, şebeke çekmiyorsa yada sadece 2G şebeke veriyor 3G ve 4G gsm bandlarında sorun oluyorsa, bu dosyada hata vardır. Yine aynı dosya üzerinde değişiklik yapılarak yada stock  QCN dosyasını geri yükleyerek arızalar giderilir.
QCN sonrası şebeke sorunu olursa, imei okunamazsa, sorun zaten bu bilgileri işleyemeyen BASEBAND entegresinin tam yada kısmi arızasından kaynaklanır. QCN dosyası wifi ve MAC değerlerini bulundurmaz.

Xiaomi Mi 9T  EFS Nasıl Sıfırlanır ?

Bu işlemleri yapabilmeniz için telefonun bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Eğer açık değilse, hemen aşağıdaki eng rom adımından devem edin.

Bu işlemi yapmadan önce TWRP ile mutlaka EFS bölümünü yedekleyin. Efs sıfırlamak için umt dongle Qcfire programına sahipseniz bu iş çok kolay.

Telefonu fastboot modunda başlatın, qcfire xiaomi special bölümünden wipe efs BL seçeneğiyle, efs bölümünü sıfırlayın. Efs bölümü sıfırlandıktan sonra olan QCN yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

QCN Dosyası Nasıl Yüklenir ?

QCN dosyasını telefona yüklemenin iki yolu var.

  • Telefona eng rom yükleyerek
  • Root erişimi vererek

Eng rom Nedir?

Eng rom, Xiaomi Engineer Rom kısaltmasıdır. Eng rom üretim sırasında, cihazın performansını ölçmek, telefonu test etmek için kullanılır. Son kullanıcı için kullanılması uygun değildir. Bunun sebebi ENG rom içerisinde güvenlik güncelleştirmelerinin olmamasıdır. Eng rom yüklediğiniz zaman telefonun diag portu aktif hale gelir.

Eng rom yüklemek için telefonun içini açıp, telefonu test point ile EDL moda almanız gerekiyor. Edl moda nasıl alınır işlemini farklı bir konuda paylaşacağız.

Diag portu aktif olduğunda, QPST yada umt dongle Qcfire ile QCN dosyasını kolayca yükleyebilirsiniz.

Eng rom ile işiniz bittiği zaman, telefona stock rom yüklemeyi unutmayın.

Root Yöntemi

Root işlemini gerçekleştirmek için telefonun Bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Bootloader kilidinin açık olmadığı durumlarda eng rom yükleyip işlemi yapabilirsiniz.

Telefona uygun twrp yükledikten sonra, telefonu recovery modunda başlatın.

Redmi 9T efs silmek için gerekli olan adreslere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra efs bölümü artık sıfırandı. Şimdi sırada root ile diag portu açma işlemi var.

Adb & fastboot araçları ile diag portu nasıl açılır?

Öncelikle Minimal ADB and Fastboot araçlarını indirin. CMD komut istemi uygulamasını, adb&fastboot klasöründe başlatın.

Telefonun geliştirici seçeneklerinden, ” Hata Ayıklama Modunu” aktif edin ve aşağıdaki komutları cmd ekranına sırasıyle yazın.

adb shell
su
setprop sys.usb.config diag,adb 

Artık telefonun diag portu açık ve bu port üzerinden bilgisayar ile haberleşiyor. Düzenlediğiniz QCN dosyasını QPST yada umt dongle gibi programlarla geri yükleyebilirsiniz.

Paylaşmış olduğumuz Xiaomi Mi 9T QCN 4G fix dosyası denenmiştir. Telefonun şebekesi tam performansta çalışmıştır.

Bu QCN dosyası sadece Xiaomi Mi 9T QCN (Davinci) modeli için geçerlidir. Başka modellerde denemeyin. QCN dosyasını yüklemeden önce, efs bölümünü formatlamayı unutmayın.

 

Redmi K20, Mi 9T (Davinci)-4g-fix qcn dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads