18 Haziran 2024 Salı

Cyberpunk 2077 Oyun İncelemesi

Orjinali aslında Mike Pondsmith tarafından yapılan RPG masa oyunu Cyberpunk 2077 bu oyun serisinin en gelişmiş hali. Oyunun tarihi 2077 yılı olsa da dünyada ki birçok gelişmenin sahibi yine büyük şirketlerin elinde. Bu kural oyun içinde kasvetli ve karanlık bir hayat oluşturmakta.

Oyunumuzun ana karakteri V adında eski bir paralı asker ve oyun boyunca bu karakteri yönetmek ile görevliyiz. Bu hikayede Amerika’nın batı yakasında olan Night City’de gerçekleşiyor. Night City suçlular, kötü niyetli fırsatçılar ve kötü yanını ortaya çıkarmak isteyen insanlar ile dolu. Bu şehirde sürekli olarak çatışmalar çıkıyor ve yasadışı olaylar yaşanıyor. Bu hayata ayak uydurup ölmemeniz gerekiyor. Bu berbat hayatta tek başınıza değilsiniz. Keanu Reeves’in canlandırdığı ve seslendirdiği Johnny Silverhand’de bu yolda baş yardımcınız olacak. Aslında yardımcı olmayan Johnny Silverhand, kafamızı ve zihnimizi yavaş yavaş ele geçirerek bize hükmetmeye çalışıyor.

Johnny iğrenç, kaba, suçlu ve kadın düşmanı bir karakter. Bunu değiştirmek V’nin elinde olsa da bu zorlu bir süreç olacak. V kafasındaki bu manyağı bastırmak ve değiştirmek için ağır tedaviler görse de, ilaçlar alsa da bir etkisi olmuyor. Sonuç yine aynı. V aldığı her kararı Johnny ile alıyor ve yanlış yollara itiliyor.

Başlangıçta dünyanız küçük görünse de çok büyük bir dünyanın içindesiniz. Bu büyük dünyanın içinde gökdelenler, kuleler, depolar ve dükkanlar mevcut. Tek yapmanız gereken apartmandan dışarı çıkarak büyüleyici Cyberpnuk 2077 dünyasına adım atmanız. Şehir merkezi azılı suçlular ile dolmuş şekilde ve her adımınız tehlikede.

Cyberpunk 2077 Senaryoları

Oyun yapımcısı oyun severleri tek bir senaryo ile kısıtlamak yerine üç farklı senaryo ile karşımıza çıkıyor. Bu senaryolar ;

Göçebe: Diğer senaryolardan farklı olarak oyun başında direkt olarak Night City şehrinde başlıyorsunuz. Göreviniz Night City’e bir kargo sokmak ve aracınız bozulmuş. Şehrin dışında olan Badland bölgesinde araba sürmekten keyif alacaksınız. Night City’e giderken yolda göreceğiniz yasa dışı olaylar sizi korkutmasın çünkü şehrin içinde daha da fazla.

Sokak Çocuğu: Bu senaryo küçük yaşlardan beri torbacılar, kaçakçılar, hırsızlar gibi bir çok çeşit kötü insanın arasında büyüdüğünüz bir senaryo. Sokak Çocuğu senaryosu ile oyuna başladığınızda ilk göreviniz bir araba çalmak. Tabii beklenmedik yerlerden gelen aksilikler ile bu iş bir zaman sonra çığrından çıkıyor. Sokak çocuğu senaryosunun avantajları da var. Bu avantajlardan en önemlisi ise Night City’de kötü adamlarla konuşurken ek diyalog seçimleri sunması. Night City gibi kötü bir şehirde bu işinize yaracaktır.

Şirketçi: Senaryonun isminden de anlaşılacağı gibi bir şirkette yöneticisiniz. Başarılı bir özgeçmişiniz ve iş hayatınız var. Fakat suikastlere karşı hazırlıklı olun. Hemen her gün farklı suikastler ile karşı karşıya kalıp, şahit olacaksınız.

Oyun içerisinde görevlerden kazandığınız karakter gelişim puanlarınızı ileriyi düşünerek kullanmanızı öneririm. Aksi takdirde bir sonraki görevinizde başarısız olabilirsiniz.

CD Projekt firmasının bu kadar ayrıntılı bir şekilde geliştirdiği Cyberpnuk 2077 oyununun olumsuz bir yanına gelelim. Hangi senaryoyu seçerseniz seçin kısa bir süre sonra hikayeler hemen hemen aynı oluyor. Tek farkları diyalog seçenekleri oluyor.

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Çok ayrıntılı ve mükemmel grafiklere sahip olan bu oyun normal bir şekilde yüksek sistem gereksinimleri istiyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri ;

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi
 • İşletim Sistemi : Windows 7 veya Windows 10
 • İşlemci : İntel Core İ5 – 3570K veya AMD FX-8310
 • Bellek (Ram) : 8 GB
 • Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GTX 780 veya AMD Radeon RX 470
 • DirectX : Sürüm 12
 • Depolama : 70 GB kullanılabilir alan ( ssd önerilir )

Önerilen Sistem Gereksinimleri ;

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi
 • İşletim Sistemi : Windows 10
 • İşlemci : İntel Core İ7 – 4790 veya AMD Ryzen 3 3200G
 • Bellek (Ram) : 12 GB
 • Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon R9 Fury
 • DirectX : Sürüm 12
 • Depolama : 70 GB kullanılabilir alan

Cyberpunk 2077’nin fiyatı ise 249₺ olarak steam platformunda yayınlandı.

www.gncgsm.com


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads