21 Mayıs 2024 Salı

Akıllı Saat Nedir?

Akıllı saat ‘ler içlerinde bir işlemci ve bilgisayar devresi taşırlar. Tipik bir telefonun yaptığı bütün işlemler yapabilirler. Tabii öncelikle akıllı saatin bir telefon ile entegre edilmesi şarttır. Akıllı saatleri telefona entegre etmeden de kullanabilirsiniz ancak bütün özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız mutlaka bir telefona bağlamalısınız.

Akıllı Saatlerin Tarihi
Yıllardan beri kullandığımız dijital saatlerin bazıları hesap makinesi ya da birim dönüştürücü özelliklere sahipti. Aralarında kumanda olarak kullanılanlar, oyun oynamamıza olanak sağlayanları bile vardı. Ancak 2010 yılına geldiğimiz de teknoloji şirketleri, akıllı telefonlara benzer özelliklere sahip saatler geliştirmeye başladılar.

Pebble, 2013 yılında ilk akıllı saatinin lansmanını yaptığında rekor miktarda yatırım aldı ve 1 milyondan fazla ürün satarak diğer teknoloji markalarının bu alana yatırım yapmasına neden oldu. Bu başarının ardından, Apple, Samsung, Sony ve teknoloji sektörünün büyük oyuncuları, tüketici pazarına ardı ardına akıllı saatler sunuyordu.

Aynı zamanda, küçük ebatlar da üretilen silikon akıllı saatler başka amaçlar içinde kullanılmanın önünü açtı. Örneğin, Fenix gibi akıllı saat markalarını destekleyen Garmin gibi şirketler, spor yapanlar için çok daha sağlam ve özellikli saatler geliştirmeyi başardı. Aynı şekilde, Suunto gibi markalar, çok önemli derinliklere yapılan dalışlar için optimize edilmiş akıllı saatini çıkardı.

Ne İşe Yarar?
Çoğu akıllı saat belirli kullanım alanları için özel üretilmiştir. Mesela günlük kullanım için bir akıllı saat tercih edecekseniz, Apple Watch akıllı saat sizin için uygun olacaktır. Örneğin dalış sırasında kullanacaksanız, Suunto akıllı saatleri sizin için daha uygun olacaktır.

Özellikleri Nelerdir?

  • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
  • Telefon konuşması yapabilme
  • Nabız ölçme
  • Spor takibi yapma
  • Uyku kalitesi ölçme
  • Çeşitli uygulamalar açabilme (Spotify, Evernote, Shazam vb.)
  • Adım sayma, kalori ölçme gibi aktivite takibi
  • Çalar saat
  • GPS
  • Müzik kontrolü

Akıllı Saat Çeşitleri
Apple Watch: Apple tarafından tasarlanan ve satılan akıllı saatler.
WearOS akıllı saatleri: Google’ın WearOS işletim sistemini kullanarak birçok üretici tarafından tasarlanan ve satılan akıllı saatler
Tizen saatleri: Samsung’un popüler Galaxy serisi akıllı saatlerinde tasarladığı tescilli işletim sistemi
Huawei Watch: Dikkat Çekici Tasarım Yüksek Performansla Huawei Watch GT 2e’de Buluşuyor

www.gncgsm.com


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads