19 Haziran 2024 Çarşamba

Instagram Shadow Ban nasıl kontrol edersiniz?

Instagram, gönderilerinizin diğer kullanıcılara önerilmesini engellediğini bildirmek için yeni bir araç tanıttı. Önceleri, insanlar platform tarafından müdahale edildiğinde gönderilerinin diğer insanların akışlarında görünmediğini – bu işleme “shadow ban” adı verilir – bildirilmiyordu. Instagram bu terimi kullanmaz.

Yeni araç, kullanıcıların belirli kuralları ihlal ettiğinde hesaplarına kısıtlamalar olduğunu bildireceğini söyler. Adam Mosseri, Instagram Başkanı, kararın “şeffaflık” hakkında olduğunu söyledi. “Bazen hesabınız, fotoğraflarınızın ve videolarınızın önerilerimizde görünür hale gelmesi için uygun olmayan bir duruma gelebilir,” dedi.

instagram

“Eğer ‘önerilebilirlik’ kurallarımızı ihlal eden ya da öneri kurallarımızı ihlal eden şeyler yayınladıysanız… içeriğinizin önerilmeyeceği bir duruma gelebilirsiniz,” diyor Mosseri. Instagram kullanıcıları, platformun kurallarına aykırı düşmüş gönderilerini düzenleyebilecek veya silebilecekler.

Ayrıca, içeriğinin hatalı olarak işaretlendiğini düşünenler Instagram’a itiraz edebilecekler. İnsanlar, Instagram uygulamasındaki profilini seçerek menüyü açarak hesap durumlarını kontrol edebilirler: ayarlar, hesap, hesap durumu.

Shadow Ban Sorunu

Dr Carolina Are, Northumbria Üniversitesi Centre For Digital Citizens’da içerik moderasyonu araştırmacısı, Instagram’ın tarihte insanların gönderilerini haberleri olmadan ‘gizlediği’ büyük bir sorunu olduğunu söyledi.

“Platform bizi gölge yasaklaması hakkında bilgilendirmedi,” dedi. “Yıllardır, Instagram bunun asla bir şey olmadığını inkar etti.”

Dr Are ayrıca Instagram’da bir içerik oluşturucu olarak görev yapıyor ve sıklıkla direk dans eğitmeni olarak videolar paylaşıyor – ve kendisinin de böylece bilinen gölge yasaklamasını kendisi yaşadığını söylüyor.

“Bireysel olarak [Instagram’dan] 2019’da direk dansın shadow ban için bir özür aldım,” dedi.

“Hashtag’lerin ‘hatalı’ olarak engellendiğini söylediler… bu esas olarak gölge yasaklamadır.”

Shadow ban bir sorun olabilmesi, insanların kurala aykırı düştüklerini bilmedikleri için, kararı itiraz edemeyecek veya yaptıkları herhangi bir hatayı düzeltebilecekleri anlamına gelir.


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads