22 Mayıs 2024 Çarşamba

Android SDK Platform-Tools Son versiyon

Android SDK Platform-Tools , Android SDK için bir bileşendir. Adb, fastboot ve systrace gibi Android platformuyla arayüz oluşturan araçlar içerir. Bu araçlar, Android uygulama geliştirme için gereklidir. Ayrıca, cihaz önyükleyicinizin kilidini açmak ve yeni bir sistem görüntüsü ile flaş etmek istiyorsanız da gereklidir.

Bu araçlardaki bazı yeni özellikler yalnızca Android’in son sürümleri için mevcut olsa da, araçlar geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle SDK Platform-Tools’un yalnızca bir sürümüne ihtiyacınız vardır.

Android cihazlar için vazgeçilmez araçlardan biridir. İçerdiği fastboot ve adb exe’leri ile bir çok işlemi yapabilirsiniz.

Peki fastboot.exe yada adb.exe nasıl çalıştırabiliriz ? Başlat – çalıştır – cmd yazıp enter tuşuna basın. Cmd komut satırına “cd C:\Users\kullanıcı-adı\Downloads\Compressed\platform-tools_r30.0.5-windows\platform-tools” ( indirdiğiniz klasörü göstermeniz gerekiyor) Bu işlem uzun olur, her seferinde zor olur diyorsanız ise ;

indirmi olduğunuz platform-tools dosyasını winrar ile arşivden çıkartın. Çıkarmış olduğunuz klasör içine ” yeni metin belgesi oluşturun.

Aşağıdaki komutları kopyala yapıştır yaparak dosyayı farklı kaydet seçeneğini seçin. Kayıt türü kısmından, tüm dosyaları seçin. cmd.bat yazıp kaydedin. Cmd.bat dosyasını çalıştırdığınızda, artık cmd o klasörde çalışacak.

cd %CD%
cmd.exe

Örnek olarak verebileceğim bazı komutlar.

adb komutları:

adb reboot bootloader: Fastboot moduna veya bootloader moduna girmek için bu komutu daha fazla girebilirsiniz. Bu komut satırı, telefonunuzun önyükleyicisine bu moda geçerek atlamanızı sağlar. Tıpkı kurtarma komutu gibi, aygıtınızı önyükleyici modunda, belirli sayıda tuş ve sabır kullanmak yerine bilgisayarınızda bir komutla başlatmak daha uygundur!

adb reboot recovery: Bu komut genellikle geliştiriciler tarafından resmi olarak yayınlanmayan telefon güncellemelerini yüklemek için kullanılır. Kurtarma cihazınıza zaten yüklendiğinde, cihazınızdaki mevcut APK dosyasını güncellemek söz konusu olduğunda bir update.zip ürün yazılımını yükleyebilirsiniz.

fastboot komutları:

fastboot flash recovery recovery.img: Bu komut satırını kurtarma görüntüsü dosyasını flaşla özel kurtarma işlemine geçirmek için kullanabilirsiniz. ( recovery, system,logo,modem gibi img uzantılı dosyaları yükleyebilirsiniz.)

fastboot devices : Bu, bağlı tüm cihazlar hakkında bilgi verir.

İşletim sisteminize ait olan platform-tool dosyalarını indirmek için, yapımcının indirme adresleri.


Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads

Son Konular

Ads